Poskytujeme činnosti související s prevencí rizikového chování a terapeutické, facilitační, konzultační a poradenské služby. Realizujeme vzdělávání pro odbornou veřejnost a programy primární a sekundární prevence. Jsme členy Komunitního plánování v Ostravě, Komise pro sociálně-právní ochranu dětí při Magistrátu města Ostravy a Odborné společnosti pro prevenci rizikového chování, z.s.
Naším hlavním cílem je eliminovat projevy rizikového a kriminálního chování u dětí a mladých lidí, a zmírňovat jejich dopady pro ně i pro společnost.

Motto: "Uprostřed každého problému se nachází příležitost." (A. Einstein)

Kdo jsme


Spolek vznikl v roce 2013 jako PREVALIOSTRAVA a měl sídlo v Ostravě. Realizoval aktivity spojené s primární prevencí rizikového chování. Později se přesunul do Prahy a jeho novým názvem se stal Institut pro primární prevenci, z.s. Poslední, poměrně radikální, změna proběhla v roce 2019. Sídlo spolku se přesunulo zpět do Ostravy, změnila se členská základna a rozšířilo se spektrum poskytovaných činností.

Nyní se jmenujeme Institut prevence, z.s. a zaměřujeme se oblast prevence rizikového chování. Kromě programů v oblasti primární a sekundární prevence, poskytujeme také terapeutickou, facilitační a poradenskou práci a edukaci odborné veřejnosti.
Byli jsme čtyři lidé, kamarádi, kteří se chopili příležitosti a rozhodli se poskytovat prevence jinak, než to dělali doposud. A hlavně v úzkém kolektivu blízkých lidí. Těší nás, že se postupně rozrůstáme a přidávají se k nám další lidé s podobným přesvědčením. Všechny nás spojuje společný zájem pracovat s dětmi, které svým chováním porušují pravidla a normy společnosti.

Členové spolku

Mgr. Lukáš Grochal – předseda spolku

Vystudoval jsem obor Sociální pedagogika se specializací na Výtvarnou výchovu a úspěšně absolvoval sebezkušenostní a pětiletý Komplexní výcvik prevence, který vychází z „rogeriánství“ a zaměřuje se na vedení růstových skupin. V praxi jsem od roku 2008, vždy jsem se věnoval činnostem v oblasti sociální prevence. Působil jsem jak v sociálních službách, tak i v projektech zaměřujících se na prevenci rizikového chování a sociálního selhávání (programy primární a sekundární prevence). Pilnou, poctivou a svědomitou prací jsem se časem vypracoval z řadového pracovníka až na managera evropského projektu, tento post jsem opustil ve chvíli, kdy se naše rodina rozrostla. Mám dva syny předškolního věku a být s nimi je asi to nejkrásnější, co mě v životě potkalo.
Nyní jsem opět v pracovním procesu. Jsem terapeutem v našem spolku a pracuji na jedné ostravské základní a střední škole v kumulované pozici učitel/metodik prevence/terapeut/sociální pedagog. Předsedám také spolku Institut prevence, z.s. a snažím se o jeho úspěšné fungování . Před nedávnem jsem se zapojil do projektu Asociace integrativních koučů s názvem Partnerstvím k rozvoji, v rámci kterého se snažím zdokonalit se ve své nové pracovní pozici a vytvořit organizaci, kde se budou cítit dobře nejen klienti, ale také zaměstnanci a spolupracující subjekty. Jsem členem několika odborných diskusních platforem, publikuji v časopisech, přednáším na konferencích, vzdělávám pedagogy a externě vyučuji na vysoké škole. Poskytuji terapeutické poradenství obětem trestných činů a rodinám v systému náhradní rodinné péče, zejména pěstounům.
Mám rád život a vše, co přináší. Cením si pokory, přirozenosti, víry v druhého a lidskosti. Při mé práci je klíčové, aby klient věděl, že mu důvěřuji, věřím v něj a že na svá trápení nemusí být sám. Snažím se o to, aby náš vzájemný vztah byl rovnocenný, „ohraničený“ a bezpečný.

Mgr. Kateřina Grofková

Jmenuji se Kateřina Grofková a jsem členkou a lektorkou ve spolku Institut prevence, z.s. Magisterský titul mám ze Sociální pedagogiky, studovala jsem ji na Ostravské univerzitě, aktuálně se dále vzdělávám v sebezkušenostním výcviku vycházejícího z humanisticky orientovaného přístupu dle Carla R. Rogerse.

Svou kariéru jsem započala v neziskové organizaci Bílý nosorožec, o.p.s., kde jsem působila jako sociální pedagog a lektor v projektech zaměřených na oblast sociální prevence, některé z nich jsem také koordinovala. Jejich cílem bylo eliminovat akutní projevy rizikového chování u dětí a mládeže a zvýšit jejich schopnost adaptovat se na normy společnosti. Momentálně jsem na mateřské dovolené se svým druhým dítětem. Předtím jsem pracovala na pozici krajského metodika v projektu APIV B, který je zaměřen na podporu společného vzdělávání v pedagogické praxi, v příspěvkové organizaci Národní pedagogický institut České republiky.

Považuji se za člověka optimistického, společenského, co už od útlého věku věděl, že chce pracovat v profesi, která bude pomáhat lidem. Má práce je mým koníčkem a zároveň i posláním. Věřím, že přijetím, empatií a laskavým přístupem k cílové skupině lze dosáhnout mnoha úspěchů. Díky organizacím a mým kolegům se mi můj profesní sen plní.

Mgr. Filip Pinkava

Jmenuji se Filip a úspěšně jsem dokončil magisterské studium v oboru Rozvoj a řízení v sociální práci. Můj příběh začal před pěti lety, kdy jsem poprvé navštívil neziskovou organizaci Bílý nosorožec, o.p.s. a požádal jsem je o možnost vykonání průběžné praxe. Během poznávání organizace a projektů, které Bílý nosorožec, o.p.s. měl, mi Lukáš Grochal nabídnul pracovní příležitost jako lektor Otevřené skupiny projektu Odvaha ke změně. Jelikož jsem byl sociální prací nepolíbený, tak nabírání nových zkušeností a praxe bylo pro mě prioritou. Následně se k projektu přidalo i lektorování primárních prevencí, které mě neskutečně baví. Primární prevence jsem dělal ještě pod organizací Centrum sociálních služeb Ostrava, o.p.s., kde jsem si vyzkoušel nejen práci lektora, ale i koordinátora primárních prevencí. Mám kurz zdravotníka zotavovacích akcí, který mi dovolil dělat zdravotníka na táboře pro sociálně slabé rodiny z Nového Jičína. Jezdím také coby animátor na vzdělávací víkendy pro pěstouny.
Od května roku 2020 jsem se stal členem spolku Institut prevence, z.s., kde jsem nadmíru spokojený a lektoruji v terapeutické skupině a selektivní prevenci.
Ve volném čase se věnuji všem druhům sportu, především fotbalu, který hraju už od 8 let. Také si rád poslechnu jakýkoliv druh hudby, kde s oblibou hledám nové a zajímavé věci, které mě na písničkách interesují. Díky mé lásce k hudbě jsem ředitel studentského Rádia kolej. Jakožto ředitel Rádia jsem i členem spolku Younie, který dělá mnoho studentských eventů. Jedna z největších událostí, které Younie pořádá je pravý studentský Majáles v Ostravě.

Mgr. Irena Štulíková, DiS.

Na vysoké škole jsem vystudovala obor Vychovatelství s resocializačním zaměřením a souběžně také obor Sociální práce na vyšší odborné škole. Můj pracovní život je velmi barvitý, vždy jsem se však držela své profese, kterou mám ráda. Pracovala jsem v neziskovém sektoru, na akademické půdě a pro krajský úřad, a to na pozicích sociální pracovnice, komunitní pracovnice, metodička sociální služby, lektorka sekundární prevence, administrátorka praxí a koordinátorka projektu.
V současné době jsem na rodičovské dovolené se svým třetím potomkem. Mám ráda svou rodinu a přátelé. Jsem společenská, přemýšlivá a někdy prostořeká. Naplňuje mě pomáhat lidem, kteří se neumí nebo nemohou pomoct sami. V kontaktu s nimi si cením přirozenosti a upřímnosti a věřím, že když se jim dostane podpory, zvládnou překonat každou životní překážku a nástrahu. Kolegové mě, dle jejich slov, vnímají jako „srdcařku“, která je skromná, na nic nehraje a ráda inovuje a neustále přemýšlí, jak věci zlepšovat a posouvat kupředu.

Bc. et Mgr. Hana Kubíčková, Ph.D. – místopředsedkyně spolku

Bakalářský titul mi přineslo studium na LF UK v oboru „Ošetřovatelství“, dále jsem absolvovala magisterské studium v oboru „Vychovatelství s volnočasovým a resocializačním zaměřením“ na PdF OU a doktorát jsem získala v oboru zaměřeném na sociální služby a poradenství na FF OU. Veškeré moje vzdělání má však jedno společné, patří do oblasti pomáhajících profesí. Úspěšně jsem rovněž absolvovala pětiletý sebezkušenostní výcvik v dynamicky orientované psychoterapii a také výcvik v tanečně pohybové terapii.

Jsem odbornou asistentkou na Katedře sociální pedagogiky PdF OU, kde vyučuji, zkoumám a vedu závěrečné práce. Kromě působení na akademické půdě přednáším na konferencích, školím odbornou i laickou veřejnost, publikuji v odborných časopisech a terapeuticky pracuji s dětmi s projevy rizikového chování, s obětmi trestných činů a s rodinami v náhradní rodinné péči. Dříve jsme působila například v psychiatrické nemocnici a ve Fondu ohrožených dětí. Mým posláním a vášní je aktivně pomáhat lidem, provázet je na jejich životní cestě a směřovat je ke zlepšení nepříznivé situace, ve které se momentálně nacházejí. V pracovních i osobních vztazích stavím na blízkosti, upřímnosti, ohleduplnosti, férovosti, vzájemné důvěře a respektu.

Jsem inovátorská, společenská, přátelská a mám ráda výzvy. Považuji se za velmi aktivní osobu. Tančím, cestuji, chodím na hory, čtu, sleduji filmy a svůj čas nejraději trávím s rodinou a přáteli.

Mgr. Markéta Pavlů

Jmenuji se Markéta Pavlů a v Institutu prevence působím jako terapeutka pro individuální terapii s dětmi. Mám vystudovanou Sociální práci na Ostravské univerzitě a Sociální patologii a prevenci na Slezské univerzitě v Opavě. V roce 2023 jsem úspěšně dokončila pětiletý sebezkušenostní výcvik v integrativní psychoterapii.

Svému oboru se věnuji od roku 2013. Mé první kroky vedly do domova pro seniory, ale brzy jsem zjistila, že mě to více táhle k dětem, a tak od roku 2014 pracuji jako sociální pracovnice v dětském domově se školou s dětmi se závažnými poruchami chování. Kromě toho se věnuji i terapii s dospělými klienty. Práci s dětmi, které neměly snadný start do života, vnímám jako příležitost a snad i výsadu, že pro ně mohu být zdrojem pozitivní zkušenosti a ovlivnit tak jejich budoucí vývoj. Svou práci stavím na principu bezpodmínečného přijetí.

Jsem přátelský, poctivý a pozitivně smýšlející člověk. Snažím se dívat na věci spíše jako na příležitost, než na problém. Svůj volný čas trávím ráda aktivně. Baví mě vodní sporty, především windsurfing, navštěvuji kurzy vzdušné akrobacie na sítích a můžete mě potkat i na kole nebo na hudebním festivalu.

Mgr. Adéla Recmanová, Ph.D.

Vystudovala jsem bakalářský, navazující magisterský a doktorský obor Sociální práce na Fakultě sociálních studií Ostravské univerzity. Školské primární prevenci rizikového chování se v praxi věnuji od roku 2012. Nejprve jsem se několik let věnovala všeobecné prevenci a nyní se zaměřuji výhradně na prevenci selektivní.

Práce s třídními kolektivy mě těší a je pro mě odměnou, když můžu sledovat osobnostní růst jednotlivých žáků. Při práci vycházím z přístupu orientovaného na člověka Carla Rogerse. Čerpám přitom z pětiletého sebezkušenostního výcviku ve vedení třídních kolektivů a skupin osobnostního rozvoje. Realizovala jsem rovněž studium k výkonu specializovaných činností – prevence sociálně patologických jevů.

Kromě školské primární prevence se v praxi věnuji také komunitní (sociální) práci, zejména v sociálně vyloučených lokalitách. Pravidelně publikuji v odborných časopisech a aktivně se účastním konferencí. Přednáším na Fakultě sociálních studií Ostravské univerzity a jsem zde rovněž zapojena ve výzkumných projektech.

Cením si, že můžu být součástí Institutu prevence, který tvoří lidé, jež mají upřímný zájem o blaho a podporu dětí, které se chovají rizikově. Jsem přesvědčena, že pokud jim nabídneme bezpečný prostor a respektující vztah postavený na přijetí, empatii a autenticitě, budou z nich růst zdravé osobnosti. Mou vizí je rozvíjet tým, který dokáže tyto podmínky poskytnout a nabízet tak kvalitní program pro ostravské třídní kolektivy.

Ing. Patrik Niebroj

Mou hlavní profesí je produktový manažer v jedné nadnárodní inventarizační společnosti. Inženýrský titul jsem získal na VŠB-TU Ostrava v oboru Management, předtím jsem studoval na Slezské univerzitě v Opavě obor Marketing a management. V ekonomickém odvětví pracuji od roku 2008. Již po čtyřiroky dělám finančního manažera v organizaci Institut prevence, z.s.

Jsem táta dvou úžasných synů, což je i mým koníčkem. Kromě toho rád čtu, poslouchám hudbu, sleduju filmy a seriály, navštěvuji zajímavá zahraniční i tuzemská místa, a také si občas s láskou zavzpomínám na studium střední školy, a maluji. V tuto chvíli jsem ale nejraději se svou rodinou. Zajímají mě témata související s kontaktním a partnerským rodičovstvím, s náhradní rodinou péčí a s prací s ohroženými dětmi. Mám za sebou také přípravu pro výkon dlouhodobé pěstounské péče. Jsem přátelský, pečlivý a mám rád humor. Zakládám si na vzájemném respektu a věřím, že se vše dá vyřešit. Práce kolegů v Institut prevence, z.s. je mi blízká, obdivuji ji a věřím v její smysl. Jsem rád, že jsem toho součástí. Kromě zmíněného mám rád výzvy, a finanční řízení projektů v nestátní neziskové organizaci výzvou skutečně je :D.

Mgr. Nikol Kolasová

Jmenuji se Nikol Kolasová. Vystudovala jsem bakalářský obor Vychovatelství se zaměřením na výtvarnou výchovu. Magisterský titul jsem získala v oboru Sociální pedagogika, obojí na Ostravské univerzitě.

Své první zkušenosti v oblasti prevence jsem získala v organizaci Prevalis, z. s., kde jsem působila jako lektor primární prevence pro mateřské a základní školy. Aktuálně se vzdělávám v sebezkušenostním psychoterapeutickém výcviku KNO-SA-LE.

V současnosti jsem jednou nohou ještě na rodičovské dovolené a tou druhou na základní škole, kde učím děti vyššího stupně. Jsem upřímná, přátelská, spolehlivá, pracovitá a věřím, že když se chce, všechno jde.

Mgr. Jan Lisník

Jsem absolventem bakalářského a navazujícího magisterského studia oboru Sociální práce na Fakultě sociálních studií Ostravské univerzity, kde jsem rovněž působil jako výzkumník v rámci projektu zaměřeného na vývoj nástrojů pro podporu zapojování otců v sociálně aktivizačních službách pro rodiny s dětmi.

V současnosti studuji tamtéž v doktorském studijním programu. V disertačním výzkumu se zaměřuji na rodiny žijící v přelidněných bytech jako klienty sociální práce.

K práci v Institutu prevence na pozici lektora selektivní prevence mě vede můj zájem o podporu lidí při potýkání se s náročnými životními obdobími, a hledání způsobů, jak zdárně zvládat soužití s těmi, které na své cestě potkávají. Věřím v účinnost skupinové dynamiky jako nástroje procesu změny a jsem rád za možnost být při něm.

Mimo to se rád věnuji hře na kytaru, portugalštině a přípravě a pití kávy vždy a všude.

Bc. Markéta Holušová

Jsem absolventkou bakalářského oboru Český jazyk a literatura na Ostravské univerzitě. Již při studiu jsem pracovala v inventarizační společnosti na pozici vedoucího inventur a náboráře. Vedla jsem také divadelní kroužek a kroužek angličtiny v MŠ. Poté jsem odešla na rodičovskou dovolenou, na které jsem stále. Právě díky mým dětem jsem se začala zajímat o témata jako kontaktní rodičovství, vývojová psychologie, teorie typů, velmi mě oslovil také Gabor Maté svými tezemi o poruchách pozornosti s hyperaktivitou a vztahu mezi stresem, závislostí, imunitním systémem, chronickými nemocemi a psychickými traumaty.

Děti vnímám jako partnery, od kterých se můžeme hodně naučit. Přistupuji k nim s respektem, pokorou, otevřeným srdcem a respektuji jejich individualitu.

Velmi se cením příležitosti být členem Institutu prevence, jehož činnost mi dává obrovský smysl. Věřím, že právě děti, které se chovají rizikově, potřebují nejvíce naší podpory, porozumění a přijetí.

btf

Helena Chaloupková, DiS.

Jmenuji se Helena Chaloupková. Vystudovala jsem Vyšší odbornou školu obor Ekonomika podniku a management, který jsem absolvovala dálkovou formou při práci a dále při narození syna.

V současné době jsem na rodičovské dovolené. Pro Institut jsem začala pracovat jako finanční manažerka. Jelikož jsem novou členkou, pevně doufám, že jim pomůžu, jak nejvíc bude potřeba a je mi ctí s nimi spolupracovat.

Svůj volný čas trávím ráda se svou rodinou cestováním, ráda se věnuji četbě knih, poslouchám muziku, zahradničím. Jsem velmi přátelská a ráda pomáhám lidem. Osobně obdivuji své spolupracovníky, jsem moc ráda, že můžu být součásti něčeho, co má v životě smysl, v tomto případě pomoci potřebným.